СОДРЖИНА

Драма со раскошни костуми која се фокусира на раниот живот на една од најпочитуваните владетелки во британската историја, кралицата Викторија (Емили Блант), нејзината легендарна романса и бракот со принцот Алберт.
Еден месец по својот 18 роденден, принцезата Викторија го наследува тронот по смртта на нејзиниот чичко, кралот Вилијам IV. Таа немала среќно детство и била присилена да живее според „Кенсингтоновите правила“: никогаш не ѝ било дозволено да биде сама или да си игра со другите деца, спиела во истата соба со мајка ѝ и не ѝ било дозволено да оди по скали без некој да ја држи за рака. Личниот секретар на нејзината мајка, Сер Џон Конрој, се обидел да ја присили да потпише договор што би ја направил мајка ѝ кралица додека Викторија да наполни 25 години. И покрај притисокот и физичките закани, таа се спротивставила и одбила. Како кралица, Викторија добро почнува и, независно од мајка си, таа си создава свои сопствени правила. Сепак, таа прави голема грешка кога го одбива барањето на новиот Премиер да ги именува нејзините дами, па1 тој дава оставка, што доведува до нереди на улиците. Таа веќе го беше запознала згодниот принц Алберт и на крај тие се венчаат, но веднаш доаѓа до проблеми кога се преиспитува неговата улога во нејзиниот живот. Кралицата наоѓа решение и на крајот доаѓа до среќа во нивната врска.

Слики

Младата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата ВикторијаМладата Викторија

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Грабеж на државната печатница (2012)

  денес
  image
  Крими филм според вистински настан, имено грабежот во почетокот на 80-те години на тројцата браќа Реј, Питер и Брајан. Тие биле фатени и осудени на 12, 16 и 20...
 • Месечева светлина (2016)

  денес
  image
  Филмот е хроника на едно детство, момчештво и возрасно доба на еден млад, афроамерикански геј човек кој расте во насилна населба во Мајами.
 • Стокхолмски синдром (2018)

  денес
  image
  Film se zasniva na istinitoj priči o talačkoj krizi i pljački koja se odvila u Stokholmu 1973. godine, a koja je objavljena godinu dana kasnije u članku...
 • Социјална мрежа (2010)

  денес
  image
  Секое доба си има свои визионери кои со својата генијалност го менуваат светот, но ретко без борба околу тоа што навистина се случило и кој бил таму во моментот...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.