СОДРЖИНА

„Чудо“ ја раскажува вистинитата приказна за Херб Брукс, играчот кој стана тренер и го доведе олимпискиот хокеарски тим на САД од 1980 година до победа против навидум непобедливата екипа на Русите.
Заснован врз возбудливата вистинита приказна за еден од најголемите моменти во модерната историја. „Чудо“ е впечатлива приказна за тим кој го надмина значењето на спортот и ја обедини нацијата со ново чувство за надеж. Во 1980, тренерот на хокеарскиот тим на САД, Херб Брукс (Курт Расел) собра една екипа деца од колеџ за да се спротивстават на силниот тим на Советскиот Сојуз, најдобриот светски тим на Олимписките игри. И покрај малите шанси, тимот на САД ја понесе гордоста на нацијата која сакаше да ги оттргне мислите од светските настани. Светот гледаше, а тимот се покажа достоен за предизвикот, при што коментаторот Ал Мајклс на милиони гледачи во земјата им го постави сега веќе познатото прашање: „Верувате ли во чуда? Да!“

Слики

ЧудоЧудоЧудоЧудоЧудоЧудоЧудоЧудо

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Молијер (2007)

  денес
  image
  1657. године драматургу/глумцу Молијеру, краљ је дао позориште у главном граду. Вратио се из Париза након турнеје по Француској с глумачком трупом. Једног дана га...
 • Двојникот на ѓаволот (2011)

  денес
  image
  Во 1987 година Багдад е игралиште за богатите и злогласните каде што може да се купи сè за определена цена. Тоа е земја полна со предавства и со корупција и е...
 • Виски Танго Фокстрот (2016)

  денес
  image
  Тина Феј игра во оваа забавна комедија за пронаоѓањето на себеси на најчудните можни места. Заглавена во рутината, новинарката Ким Бејкер (Тина Феј) одлучува да...
 • Грабеж на државната печатница (2012)

  денес
  image
  Крими филм според вистински настан, имено грабежот во почетокот на 80-те години на тројцата браќа Реј, Питер и Брајан. Тие биле фатени и осудени на 12, 16 и 20...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.