poster

Кадилак Рекордс

Cadillac Records (2008)

Режисер: Darnell Martin
TV1000 Balkan | петок | 01:10

рејтинг: 7.0/10
Оценка на корисникот: 7.71/10
(7 гласови)

СОДРЖИНА

Во оваа приказна за сексот, насилството и рокенролот во Чикаго од 50-тите и 60-тите год., се прикажува растот на „Чес Рекордс“ на Леонард Чес и ги следи возбудливите и турбулентни животи на некои од најголемите музички легенди од Америка.
Музичката драма „Кадилак Рекордс“ ја прикажува вистинитата животна приказна на музичката куќа од Чикаго која му помогнала на светот да открие легендарни изведувачи како Мади Вотерс, Хаулинг Вулф, Литл Волтер, Ета Џејмс и Чак Бери. Создадена во 1950 од Леонард Чес (Адриен Броди), „Чес Рекордс“ набргу добива репутација како дом за некои од најталентираните и највлијателните блуз артисти кои некогаш стапнале во студио. Но, давањето можност на овие музичари да ја пренесат својата музика на светот, не било лесна задача, зашто по патот имало доволно секс, дрога и рокенрол што прави работите околу „Чес Рекордс“ никогаш да не бидат здодевни.

Слики

Кадилак РекордсКадилак РекордсКадилак РекордсКадилак РекордсКадилак РекордсКадилак РекордсКадилак РекордсКадилак РекордсSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures Television

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Римејк (2003)

  денес
  image
  Млади Бошњак Тарик Карага поткрај 1993. борави у Паризу, гдје је избјегао из БиХ због рата. Тарик је пронашао продуценте за свој сценариј "Човјек ниоткуда", у...
 • Барајќи го Осама (2016)

  денес
  image
  „Барајќи го Осама“, главно е вистинска приказна за Гари Фокнер (Н. Кејџ), бивш затвореник, невработен мајстор и модерен Дон Кихот, кој се решава на неверојатна...
 • Градот на лагите (2018)

  денес
  image
  Дискредитираниот детектив на ЛАПД, Расел Пул (Џони Деп) се здружува со новинарот Џек Џексон (Форест Витакер) за да ја откријат вистината за убиствата на музичките...
 • Филмски оператер (1991)

  денес
  image
  Прве брачне ноќи Ивану Сансхину на врата покуцају чланови КГБ-а. Складно њиховим уредбама да се у свакој општини мора наќи и ухапсити одреѓени број "народних...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.