Roland Emmerich

Роденден: 1955

Режисер:

 1. 2. Mjesec 44 (1990), филм
 2. 6. Годзила (1998), филм
 3. 7. Патриот (2000), филм
 4. 10. 2012 (2009), филм
 5. 11. Анoнимуc (2011), филм

Сцеарист:

 1. 2. Mjesec 44 (1990), филм
 2. 5. Годзила (1998), филм
  ...
  (screenplay)
 3. ...
  (story)
 4. ...
  (uncredited)
 5. 9. 2012 (2009), филм
 6. ...
  (uncredited)
 7. ...
  (screenplay by)

Продуцент:

 1. ...
  executive producer
 2. 2. Годзила (1998), филм
  ...
  executive producer
 3. 4. Патриот (2000), филм
  ...
  executive producer
 4. ...
  executive producer
 5. 7. Поsемље (2007), филм
 6. 9. 2012 (2009), филм
  ...
  executive producer
 7. 10. Анoнимуc (2011), филм
 8. 11. Пакао (2011), филм
  ...
  executive producer
 9. 13. Coming In (2014), филм
  ...
  executive producer
 10. ...
  producer (p.g.a.)
 11. ...
  executive producer

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.