Lako je previdjeti europske mikrodržave, no one mogu puno toga ponuditi. Putujemo u njih kako bismo svjedočili njihovoj bogatoj kulturi.
Države Andoru, Lihtenštajn, Luksemburg, Maltu, Monako i San Marino vrlo je lako previdjeti. Stisnule su se između nekih od najvećih europskih zemalja. Ipak, te mikrodržave uspjele su očuvati vlastitu tradiciju te floru i faunu, koje su postale rijetke u ostatku svijeta. Ove mikrodržave često su smještene u ekstremnim planinskim ili obalnim regijama, zbog čega su pravi raj za ugrožene vrste. Međutim, stabilnosti njihova prirodnog okoliša prijete ekološki problemi koje treba rješavati. Putujemo u svaku od tih mikrodržava i pričamo priče o njihovim odvažnim naporima da sačuvaju svoje prirodne značajke i kulturnu autonomiju.

Ishte në kanal:

HTV3  HTV1  ARTE DE  

REKOMANDIMET
 • PhotoArk (2017)

  image
  Renowned photographer Joel Sartore's quest to document and save animals at risk of extinction. Photo Ark is a three-part natural history series that follows...
 • Vendet më të shenjta në tokë (2019)

  image
  Shumë nga atraksionet më të famshme në botë, janë frymëzuar nga feja. Besimtarë nga e gjithë bota, ende dynden në këto 'vende të shenjta'. Por përse ato kanë...
 • Projekte të Pamundura (2017)

  image
  Project Impossible is an original series that follows a new generation of epic engineering projects that were considered unthinkable just a few years ago. Each...
 • Spanja e Rik Steinit (2011)

  image
  Ndalesa e radhës për Rik Stein është Spanja. Ai do të vizitojë vendet më te frekuentura duke zbuluar 140 recetat autentike që zbulojnë shijen e Spanjës.
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.