DW's Eco Africa showcases innovative concepts and best practice projects from Africa and Europe and presents environment and climate change ideas that inspire others to get on board or start something of their own. The show offers insight and moves people to help protect the environment.
This weekly show looks at biodiversity conservation, the energy of tomorrow, alternative resource management and the future of mobility. It is also interactive, encouraging viewers to upload stories, photos and videos that show their ideas and climate protection initiatives.

Transmetimet në kanale:

DW English  

Episodi vijues:

Nesër
20:30
Eco Africa - The Environment Magazine
e hënë
09:30
Eco Africa - The Environment Magazine
e hënë
12:30
Eco Africa - The Environment Magazine
REKOMANDIMET
 • Macet (2008)

  image
  A fun crash course in all things cats! With a focus on cat breeds and behaviour, Cats 101 observes the many different features of your feline friend.
 • Geo (2022)

  image
  Se dici Geo dici natura, dici terra, dici mare, dici vento. Se dici Geo racconti i passi degli uomini che attraversano questa terra, parli dei loro cibi, della...
 • Hetimi i Aksidenteve Ajrore: Raporti Special (2018)

  image
  Këto janë aksidentet ajrore që kanë zënë faqet e para të mediave dhe që janë hetuar në mënyrë të detajuar nga specialistët e industrisë.
 • SportDoc

  image
  Emisiju "SportDoc" pratite na kanalu Al Jazeera Balkans.
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.