Toshirô Mifune

actor

Vendi: China

Gjinia: M

Ditëlindje: 1920-04-01

Vdiq: 1997-12-24

Biografi
Toshirō Mifune (三船 敏郎 Mifune Toshirō, April 1, 1920 – December 24, 1997) was a Japanese actor who appeared in almost 170 feature films. He is best known for his 16-film collaboration with filmmaker Akira Kurosawa, from 1948 to 1965, in works such as Rashomon, Seven Samurai, Throne of Blood, and Yojimbo. He is also popular for portraying Musashi Miyamoto in Hiroshi Inagaki's Samurai Trilogy. Description above from the Wikipedia article Toshirō Mifune, licensed under CC-BY-SA, full list of contributors on Wikipedia.

Aktor:

 1. ...
  Matsunaga
 2. 2. Nora inu (1949), Film
  ...
  Detective Murakami
 3. ...
  Dr. Kyoji Fujisaki
 4. ...
  Tajômaru
 5. 5. Shûbun (1950), Film
  ...
  Ichirô Aoye
 6. 6. Hakuchi (1951), Film
  ...
  Denkichi Akama
 7. ...
  Katsunosuke
 8. ...
  Kikuchiyo
 9. ...
  Kiichi Nakajima
 10. ...
  Taketoki Washizu
 11. 11. Donzoko (1957), Film
  ...
  Sutekichi the Thief
 12. 12. Yojimbo (1961), Film
  ...
  Sanjuro Kuwabatake / The Samurai
 13. 13. Akahige (1965), Film
  ...
  Dr. Kyojô Niide
 14. ...
  Toranosuke Shimada
 15. ...
  Izo Yamura
 16. ...
  Isaburo Sasahara
 17. ...
  Captain Tsuruhiko Kuroda
 18. ...
  Kuroda Jubie
 19. ...
  Admiral Isoroku Yamamoto
 20. 20. 1941 (1979), Film
  ...
  Cmdr. Akiro Mitamura
 21. ...
  Keith
 22. ...
  Yoshida
 23. ...
  Kroomak
 24. ...
  (archive footage)

Regjisori:

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.