LAJME Faqja 509

Kur emri i shqiptarit John Belushi u shkrua në pllakat e Hollivudit

• e premte, 8 maj 2020 9:45 e paradites

Më 9 shkurt 1960 tetë pllakat e para të yjeve prej bronzi vendosen në Bulevardin e Famës në Hollivud, ku sot ndodhen më shumë se 2,500 yje të ngulitur në trotuare përgjatë Bulevardit prej 3 kilometrash, që vizitohet çdo vit nga mbi 10 milionë njerëz.
Këta Yje janë monumente të përhershme publike për arritjet në industrinë argëtuese, duke mbajtur një përzierje emrash; aktorë, muzikantë, regjisorë producentë, grupe muzikore, teatrale, karaktere imagjinarë, dhe të tjerët.

“Gjatë larjes në det, turistët do të detyrohen të mbajnë distancë prej tre metrash”

• e premte, 8 maj 2020 12:02 e paradites

Drejtoresha e agjencisë së turizmit në Shqipëri, Kornelia Ferizaj, deklaroi se shteti i saj ka nisur t’i marr të gjitha masat e nevojshme për turizmin e kësaj vere, duke vendosur rregulla të reja si për turistët ashtu edhe për hotelet.
“Duke shpresuar që hapja graduale të shkojë pozitivisht, e cila planifikon te nis në fund të majit dhe fillim të qershorit, sigurisht që ju jeni të mirëpritur duke pasur parasysh edhe faktin që Kosovarët përbëjnë  rreth 35 përqind të turistëve në Shqipëri”.

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.