FILMA Faqja 1

 • Brian and the Boz

  e hënë

  3.10.22

  12:00

  Brian and the Boz

  30 for 30: Brian and the Boz (2014)

  In some ways, Barry Switzer and Brian Bosworth were made for each other. The Oklahoma coach and the linebacker he recruited to play for him were both out-sized personalities who delighted in thumbing their noses at...

 • The Birth of Big Air

  e hënë

  3.10.22

  13:30

  The Birth of Big Air

  30 for 30: The Birth of Big Air (2010)

  In 1985, at the tender age of 13, Mat Hoffman entered into the BMX circuit as an amateur, and by 16 he had risen to the professional level. Throughout his storied career, Hoffman has ignored conventional limitations,...

 • 12 jetim të fuqishëm

  e hënë

  3.10.22

  13:35

  12 jetim të fuqishëm

  I përhumbur nga e kaluara e tij misterioze, një trajner futbolli i përkushtuar i shkollës së mesme drejton një ekip të dobët jetimësh në kampionatin shtetëror gjatë Depresionit të Madh dhe frymëzon një komb të thyer...

 • Tim Richmond: To the Limit

  e hënë

  3.10.22

  14:30

  Tim Richmond: To the Limit

  30 for 30: Tim Richmond: To the Limit (2010)

  Natural. Rock star. Outsider. In the 1980s, race car driver Tim Richmond lived his life the way he raced cars - wide open. Born into a wealthy family, Richmond was the antithesis of the Southern, blue-collar,...

 • Slaying the Badger

  e hënë

  3.10.22

  15:30

  Slaying the Badger

  30 for 30: Slaying the Badger (2014)

  Before Lance Armstrong, there was Greg LeMond, who is now the first and only American to win the Tour de France. In this engrossing documentary, LeMond looks back at the pivotal 1986 Tour, and his increasingly vicious...

 • Gridiron Gang

  e hënë

  3.10.22

  15:35

  Gridiron Gang

  Gridiron Gang (2006)

  In the Kilpatrick juvenile detention center, the supervisor and former football player Sean Porter sees the lack of discipline, self-esteem, union and perspective in the teenage interns and proposes to prepare a...

 • Çekani

  e hënë

  3.10.22

  17:30

  Çekani

  Hamill (2010)

  HAMMER është një dramë Sportive përshkruan lufton dhe sukseset Matt Hamill përballet në rrugën për t'u bërë një kampion. Ngritur në mesin e atyre me aftësinë për të dëgjuar, Matt vonë e gjen veten jo më pak një i huaj...

 • Unmatched

  e hënë

  3.10.22

  18:00

  Unmatched

  30 for 30: Unmatched (2010)

  The first time Chris Evert and Martina Navratilova stepped onto a tennis court together, the world scarcely noticed. Only a few hundred spectators saw the pert 18-year-old beat the scrappy 16-year-old Czech in 1973....

 • Kenny

  e hënë

  3.10.22

  19:00

  Kenny

  Kenny (2017)

  The day after the Heysel disaster, Kenny Dalglish became manager of Liverpool Football Club. Six years later he resigned from the club, shell-shocked in the wake of the Hillsborough disaster. In between he created one...

 • Ferri i vitit '63.

  e hënë

  3.10.22

  19:15

  Ferri i vitit '63.

  De hel van '63 (2009)

  Kur kushtet janë të mira, në veri të Hollandës mbahet garë e famshme e patinatorëve. Rruga e gjatë 200 km duhet të kalohet deri mesnatë, e secili që mbaron garën merr medaljen. Filmi bazohet në ngjarje të vërtetë, kur...

 • Ceasefire Massacre

  e hënë

  3.10.22

  20:30

  Ceasefire Massacre

  30 for 30: Soccer Stories - Ceasefire Massacre (2014)

  In 1994, as Ireland played in a World Cup match, terrorists attacked fans at a bar in Northern Ireland. No one has been held to account. Part of the ESPN Soccer Stories series. A look at the events of 18 June 1994,...

 • One and Not Done

  e hënë

  3.10.22

  21:00

  One and Not Done

  30 for 30: One and Not Done (2017)

  The life and career of John Calipari, one of the most polarizing figures in modern college basketball, weaving his story around that of his 2015-16 Kentucky team.

 • Hawaiian: The Legend of Eddie Aikau

  e hënë

  3.10.22

  22:30

  Hawaiian: The Legend of Eddie Aikau

  30 for 30: Hawaiian: The Legend of Eddie Aikau (2013)

  Hawaiian: The Legend of Eddie Aikau chronicles the remarkable life and times of the late Eddie Aikau, the legendary Hawaiian big wave surfer, pioneering lifeguard and ultimately doomed crew member of the Polynesian...

 • Down the Barrel

  e martë

  4.10.22

  00:00

  Down the Barrel

  Down the Barrelf (2007)

  The essence of surfing is an elusive ideal. Part sport, part state-of-mind; an avenue for self-expression, a metaphor for freedom; a ritual, a competitive event, a dangerous journey, a dance. Nature supplies the...

 • The House of Steinbrenner

  e martë

  4.10.22

  01:30

  The House of Steinbrenner

  The House of Steinbrenner (2010)

  Love him or hate him, there is no denying that George Steinbrenner has been one of the most colorful and successful owners in contemporary sports. Heading up a group that bought the New York Yankees in 1973 for $10...

Emri « 1 2 3 ... 8 9 10 » Mbiemri
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.