PËRMBLEDHJE

This engagingly stupid spin on the Tarzan movies, which packs in enough dim-witted slapstick to make even the most sophisticated grown-ups chuckle, took over $100 million at the US box office. Brendan Fraser - who has gone on to play more than just lovable simpletons in The Mummy adventures and The Quiet American - plays George, the human brought up in the jungle by a group of brainy gorillas led by Ape (voiced by the inimitable John Cleese). Unfortunately, their intelligence doesn't seem to have rubbed off on George. The fun slows down a little when George gets whisked back to the States by heiress Leslie Mann, but director Sam Weisman largely stays true to the film's comic-strip origins.

Fotot

George of the JungleGeorge of the JungleGeorge of the JungleGeorge of the JungleGeorge of the JungleGeorge of the JungleGeorge of the Jungle

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Princi i Persisë - Erërat e Kohës (2010)

  e mërkurë
  image
  në qytetin mbretëror të Nasafit, mbreti i drejtë Sharaman mbretëron me vëllanë e tij Nizan. Sharaman ka dy fëmijë, por adopton jetimin Dastan duke e bërë pjesë të...
 • Fear Is the Key (1972)

  e mërkurë
  image
  After the death of his family, John Talbot hatches an elaborate scheme to bring those responsible to justice.
 • Gara e Vdekjes 3: Ferri (2013)

  e mërkurë
  image
  Luke Goss, Tanit Phoenix. Gara më vdekjeprurëse në botë, këtë herë zhvillohet në shkretëtirat e Afrikës së Jugut. Karl Lukas, shoferi i burgosur më i talentuar,...
 • Justice League (2017)

  Sot
  image
  Duke marrë shkas nga rikthimi i besimit të tij tek njerëzimi dhe i frymëzuar nga veprimi egoist i Superman, Bruce Wayne krijon një aleate të re, Diana Prince, për...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.