poster

Salomin poslednji ples

Salome's Last Dance (1988)

Biografi, Komedi, Dramë | Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Regjia: Ken Russell

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 6.3/10

PËRMBLEDHJE

Late on Guy Fawkes Day, 1892, Oscar Wilde arrives at a high-class brothel where a surprise awaits: a staging of his play "Salome," with parts played by prostitutes, Wilde's host, his lover Bosey, and Lady Alice. The movie moves between the play and Wilde's night. In the play, Herod begs his pubescent step-daughter Salome to dance for him, promising her anything she desires. Her mother, Herodias, objects. Salome is stung by John the Baptist's rejection of her affections. The prophet's scolding celibacy puts him between the expressed desire of age and youth. Wilde dallies with a young man as he watches the show, provoking Bosey's jealousy. Two surprises await us.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • My Dinner with Andre (1981)

  image
  Wallace Shawn and Andre Gregory, apparently playing themselves, share their lives over the course of an evening meal at a restaurant. Gregory, a theater director...
 • Potato Dreams of America (2021)

  image
  The film follows Potato, a young gay boy growing up in the disintegrating USSR, his mail-order-bride mom and their adventurous escape to America. This...
 • Kali i endrrave (2020)

  image
  Toni Collette, Owen Teale, Alan David. Historia e vërtetë e kalit të garave me emrin 'Aleanca e Ëndrrave', i cili u rrit nga Jan Vokes, një bariste nga një qytezë...
 • Bernie (2011)

  image
  Jack Black, Shirley MacLaine. Bernie, punonjësi i dashur i një funerali, zë miqësi me një vejushë pasanike që s'e do askush. Por të gjithë do të shokohen kur...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.