Nurses On the Line

Nurses On the Line (1993)

Dramë | Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Regjia: Larry Shaw

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 4.3/10
Vlerësimi i përdoruesit: 10/10

PËRMBLEDHJE

A couple of student nurses decide to join some doctors to work in a medical station in the rain-forest a few hours flying-time from the Mexican town Catamaco. As they fly from Catamaco towards the clinic (which actually consists of just a few huts and almost none equipment) one of their three planes has to go down because of engine malfunction. It crashes somewhere in the jungle causing severe injuries to the passengers. The following day describes the attempts to save the lifes of the passengers (both nurses and doctors) in spite of the poor chances they seem to have. There is almost no medicine available, the supplies they brought with them were all on the plane going down and were stolen by native drug-dealers when they arived at the site of the crash first. In the afternoon they decide to take the injured to a nearby village with a runway long enough that the Learjet of the Californian Air Rescue team could take them to a clinic in the U.S...

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Responsible Child (2019)

  Sot
  image
  The story of Ray, a young boy on the cusp of adolescence who finds himself standing trial for murder. Ray and his 23-year-old brother Nathan are arrested after...
 • Pendimi (2007)

  Sot
  image
  Në vitin 1939, Robi Tërner është një ushtar në Ushtrinë Britanike. Ai dhe batalioni i tij po shkojnë në Francë për të luftuar në luftë. Ai nuk do të bëhej ushtar,...
 • Horse dark (2008)

  Sot
  image
  Diana, një mësuese baleti, kthehet në shtëpinë e familjes së saj, kur merret vesh se babai i saj vuan nga sëmundja e dementias. Në vend, gruaja merr vesh se...
 • Ndërmarrje dhe lavdi Sioni amerikan (2005)

  Sot
  image
  Në nëntor të vitit 1833, autoritet e shtetit Missouri, hodhen perden e heshtjes mbi faktin e përndjekjes dhe dëbimit nga shtëpitë, në mes të natës, të qindra...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.