poster

The Holiday Tree

The Tree That Saved Christmas (2014)

Dramë, Romancë | Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanada
Regjia: David Winning

Vlerësimi i përdoruesit: 7.1/10
(170 Voto)

PËRMBLEDHJE

Molly Logan and Lucas Bishop were childhood friends and high school sweethearts in Danbury Falls, Vermont. Molly's family founded the town two hundred years ago, with her immediately family still living on the same property, where her parents, Gordon and Betty Logan, have continued the family business of operating a Christmas tree farm. Since they were children, Molly knew she wanted to become a writer, a dream which her parents supported. Lucas knew he wanted to become a photographer, something his banker father, Elliot Bishop, vehemently didn't allow him to pursue as a career, he believing only in guaranteed good paying careers like his own. Molly and Lucas broke up years ago when he would not follow her to New York, where they would have pursued their professional dreams. They have not seen each other since. After getting an MBA, Lucas returned to Danbury Falls to work at the bank. Molly works at a publishing house, where her recently widowed boss, Walter Dunlap, treats her more as...

Fotot

The Holiday TreeThe Holiday TreeThe Holiday Tree

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Evelin (2002)

  image
  Bazuar në një ngjarje të vërtetë! Pierce Brosnan në rolin e një babai që ka humbur pothuajse gjithçka, por bën të pamundurën për të rimarrë fëmijët e tij, të...
 • The Earth Will Tremble (1948)

  image
  Poor Sicilian fishers are exploited by fish wholesalers. One of the families is trying to escape them by being their own boss. But fate nobody helps them, and...
 • Treni niset në shtatë pa pesë (1988)

  image
  Elteva, e cila sapo ka filluar punë në bankë, vëren dëmet e sjella nga puna e dikujt që po ndjek një zgjidhje ekonomike të gabuar. Ajo gjendet në udhëkryq dhe në...
 • Militanti (1984)

  image
  Film portret mbi jetën e militantit Vasil Shanto. Ngjarjet vendosen në qytetin e Shkodrës ku heroi i filmit, Visar Shundi, vjen për të ngjallur punën e komitetit...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.