poster

Heimweh nach drüben

Heimweh nach drüben (2007)

Komedi, Dramë | Gjermani
Regjia: Hajo Gies

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 6.4/10

PëRMBLEDHJE

This TV movie focuses on an average East German citizen, who accidentally becomes a Cold War victim. Shortly before his wedding day, East German Stephan Busemann goes to West Germany to attend his brother Hubert's fiftieth birthday. At the same time, his son Martin and his daughter-in-law Bettina flee their communist home country in a balloon, what Stephan didn't know. As the East Germans believe he helped them to escape, he isn't allowed to return, so Martin writes a letter to the country's leader Erich Honecker. However, now the West Germans think that Stephan is a spy.

Fotot

Heimweh nach drübenHeimweh nach drübenHeimweh nach drübenHeimweh nach drüben

Rishikime


Ska rishikime
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.