poster

Sole Man

30 for 30: Sole Man (2015)

Dokumentar, Biografi, Histori, Sport | Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Arena Sport 5 RS | e enjte | 07:30

Vlerësimi: 5.5/10
Vlerësimi i përdoruesit: 10/10

PËRMBLEDHJE

Sole Man offers a snap-shot into how America's playground sport became a sophisticated and increasingly soulless business. Meet Sonny Vaccaro, a true original, whose motives and staggering set of relationships played a seminal role in creating the big-money, multimedia, international phenomenon called basketball.

Fotot

Sole Man

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Big Shot (2013)

  e martë
  image
  In 1996, the once-dominant New York Islanders were in serious trouble. Lousy performance and poor management were driving away the hockey franchise's loyal fan...
 • Soul of the Cat (2017)

  e martë
  image
  Exploring the similarities between domestic cats and their wild cousins and ancestors.
 • Benji (2012)

  e martë
  image
  In 1984, Chicago was in the heady grip of a Black Renaissance. Harold Washington was mayor, Michael Jordan had just signed with the Bulls, Oprah Winfrey was...
 • Rand University (2014)

  e martë
  image
  Life story of NFL wide receiver Randy Moss who grew up in Rand, West Virginia. Made by filmmaker Marquis Daisy in a journey back to the small town where troubles...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.