PËRMBLEDHJE

The battle of the sexes and relationships among the elite of Britian's industrial Midlands in the 1920s. Gerald Crich and Rupert Berkin are best friends who fall in love with a pair of sisters Gudrun, a sculptress and Ursula Brangwen, a schoolteacher. Rupert marries Ursula, Gerald begins a love affair with Gudrun, and the foursome embarks upon a Swiss honeymoon. But the relationships take markedly different directions, as Russell explores the nature of commitment and love. Rupert and Ursula learn to give themselves to each other; the more withdrawn Gerald cannot, finally, connect with the demanding and challenging Gudrun.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Lutje pa përgjigje (2010)

  image
  Eric Close, Samantha Mathis. Jeta familjare e një njeriu, vihet në dilemë kur në qytezën ku ai jeton rikthehet e dashura e parë e tij dhe rizgjon fantazitë e...
 • Bless the Woman (2003)

  image
  The action of this film opens in a tiny Soviet village by the sea, in the years before the Second World War. A very young girl, Vera, falls madly in love with an...
 • Rrota e fatit (2017)

  image
  Kate Winslet, Justin Timberlake. Filmi me regji dhe skenar të Woody Allen, tregon historinë e katër njerëzve, jetët e të cilëve ndërthuren në përditshmërinë e...
 • Betimi (2012)

  image
  2012. Channing Tatum, Rachel McAdams. Një çift i sapo martuar pëson një aksident me makinë dhe gruaja humbet kujtesën, duke mos mbajtur mend as bashkëshortin. I...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.