PËRMBLEDHJE

When his wife dies, Lassefar (Max von Sydow) takes his 12-year-old son, Pelle (Pelle Hvenegaard), from their home in Sweden to Denmark in search of a better life. Signing on as laborers at a large farm, father and son undergo numerous trials, including prejudice against immigrants and run-ins with those more powerful than themselves in both the physical and the social sense. Over the course of a year, young Pelle learns what it takes to survive in a harsh and unforgiving world.

Fotot

Pelle erobrerenPelle erobrerenPelle erobreren

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Kënge Pas Kënge (2017)

  e hënë
  image
  Në Teksas, dy çifte shumë të ndryshëm nga njëri - tjetri, aspirantë muzike arrijnë suksesin në muzikën rock'n'roll.
 • I'm Not Here (2017)

  e hënë
  image
  Steve is haunted by his past as every object in his home, every sound he hears reminds him of a specific event in his life. Steve connects the events of his life...
 • Vaniglia e cioccolato (2004)

  e hënë
  image
  Penelope (Maria Grazia Cucinotta), a mother of three, grows tired of the infidelities of her husband (Alessandro Preziosi) and leaves him. His interest is...
 • Viral (2016)

  e hënë
  image
  Të shkëputura nga babai i tyre, dy adoleshente përpiqen t'i bëjnë ballë një sëmundjeje virale të tmerrshme ndërkohë që ndodhen në karantinë.
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.