Vlerësimi: 7.8/10
Vlerësimi i përdoruesit: 10/10
(2 Voto)

PëRMBLEDHJE

As the Allied forces approach Paris in August 1944, German Colonel Von Waldheim is desperate to take all of France's greatest paintings to Germany. He manages to secure a train to transport the valuable art works even as the chaos of retreat descends upon them. The French resistance however wants to stop them from stealing their national treasures but have received orders from London that they are not to be destroyed. The station master, Labiche, is tasked with scheduling the train and making it all happen smoothly but he is also part of a dwindling group of resistance fighters tasked with preventing the theft. He and others stage an elaborate ruse to keep the train from ever leaving French territory.

Fotot

The TrainThe TrainThe TrainThe TrainThe TrainThe TrainThe TrainThe TrainThe TrainThe TrainThe TrainThe TrainThe TrainThe TrainThe Train

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Në mes hajdutëve (2009)

  image
  Tre miq - një reporter, një analist i një industrie nafte dhe një drejtor i financave takohen përsëri pas dhjetë vjetësh dhe zbulojnë rastësisht një nga shkaqet e...
 • Went the Day Well? (1942)

  image
  Villagers in a remote English village eagerly help a large group of Allied troops billeted in their town, but when they realise the soldiers are disguised German...
 • 1917 (2019)

  image
  Dy të rinjve britanikë u jepet një mision i pamundur gjatë Luftës së Parë Botërore: të shpërndajnë në territorin e armikut një mesazh që do të ndalojë 1,600...
 • Fantazmat e luftës (2020)

  image
  Brenton Thwaites, Kyle Gallner, Alan Ritchson. Pesë ushtarë amerikanë të caktuar për të mbajtur një kështjellë Franceze afër fundit të Luftës së Dytë Botërore. Ky...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.