poster

Artemisia

Artemisia (1997)

Dramë, Histori, Romancë, Biografi | Francë, Itali, Gjermani
Regjia: Agnès Merlet

Vlerësimi: 6.7/10

PËRMBLEDHJE

Artemisia Gentileschi (1593-1653) was one of the first well-known female painters. The movie tells the story of her youth, when she was guided and protected by her father, the painter Orazio Gentileschi. Her professional curiosity about the male anatomy, forbidden for her eyes, led her to the knowledge of sexual pleasure. But she was also well known because in 1612 she had to appear in a courtroom because her teacher, Agostino Tassi, was suspected of raping her. She tried to protect him, but was put in the thumb screws...

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Kolete (2018)

  image
  Keira Knightley. Bazuar në historinë e vërtetë të shkrimtares franceze Koletë, që pasi u promovua nga bashkëshorti të shkruante romane me emrin e saj, luftoi që...
 • Maria Antuaneta (2006)

  image
  K.Dunst. Maria Antuaneta, vajza e tretë e Françeskos I dhe Maria Terezës, perandoresha e Austrisë, martohet në moshën 14 vjeçare me mbretin e Francës, Luigjin...
 • Eiffel (2021)

  image
  Një film biografik me regji të Martin Bourboulon. Me Romain Duris. Sapo ka përfunduar Statuja e Lirisë dhe Gustave Eiffel është në kulmin e karrierës së tij....
 • Mbreteresha Margot (1994)

  image
  Virna Lisi, fituese e çmimit si aktorja më e mirë në rol dytësor. Mbreteresha Margot ishte bija e një mbreti, motra e një mbreti dhe gruaja e një mbreti, por...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.