poster

My Brother Is an Only Child

Mio fratello è figlio unico (2007)

Dramë, Komedi, Krim, Histori, Dokumentar | Itali, Francë

Vlerësimi i përdoruesit: 7.6/10
(241 Voto)

PËRMBLEDHJE

Two brothers find themselves on opposing sides of the political spectrum in Daniele Luchetti's deft, funny examination of Italy's recent past. The film is set in Mussolini's purpose-built town of Latina in the 1960s and 70s, with troublesome younger brother Accio (Elio Germano) returning home after being expelled from his seminary. He becomes involved with a local fascist group - only to learn the hard way that his party is not what it seems. Meanwhile, his older brother and family favourite Manrico (Riccardo Scamarcio) is a committed left-wing activist. The domestic and political conflicts that follow could have made for heavy-handed drama, but Luchetti's breezy direction and some beautifully balanced performances make us understand and care about these characters - even if we don't like them. The soundtrack's use of nifty Italian pop songs of the period combines with costumes, location and set design to create a knowing and surprisingly entertaining look at a troubled era in the country's history.

Fotot

My Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only ChildMy Brother Is an Only Child

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Telashet e Reimondit (2005)

  image
  Një komedi e zezë me në qendër Pol Barnell, një agjent udhëtimesh nga Alaska i cili është në prag të falimentimit dhe e shoqja e tij, Margarita është në prag të...
 • Burgim i përjetshëm (1999)

  image
  Komedianët Edi Mërfi dhe Martin Lorenc bashkohen për një histori që nuk duket për të qeshur. Dy burra vuajnë burgimin e përjetshëm për një krim që se kanë bërë....
 • Banda nga Osi (2011)

  image
  Xhoana do ta ndryshojë jetën e saj dhe të lë bandat kriminele e qytetit Os në vitet '30 të shekullit XX. Sa më shumë përpiqet të ndalojë, aq më thellë hyn në të.
 • Hesheri (2010)

  image
  Joseph Gordon-Levitt, Devin Brochu, Natalie Portman. Një i ri antisocial dhe problematik, trazon jetët e një adoleshenti dhe babait të tij, të cilët thuajse nuk...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.