poster

Hollywood on Trial

Hollywood on Trial (1976)

Histori, Dokumentar | Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Regjia: David Helpern

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 7.3/10

PëRMBLEDHJE

A detailed look at the events leading up to the blacklisting of Hollywood writers and artists. In October 1947 nineteen Hollywood personalities were subpoenaed by the House Committee on Un-American Activities to testify about their knowledge or possible involvement in the American Communist Party. The first ten to be called refused to cooperate, claiming their first amendment rights, were cited for contempt of Congress and sent to prison. They became known as the "Hollywood Ten" and this is their story.

Rishikime


Ska rishikime
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.