Vlerësimi: 7.0/10

PËRMBLEDHJE

Maltese fisherman Jesmark contends with a newfound leak in his wooden luzzu boat. Desperate to provide for his wife and their newborn son, whose growth impediment requires treatment, Jesmark gradually slips into an illicit black-market fishing operation.
Jesmark, a Maltese fisherman, contends with a newfound leak in his wooden luzzu boat. Barely getting by, he sees his livelihood – and a family tradition from generations before him – imperiled by diminishing harvests, a ruthless fishing industry, and a stagnating ecosystem. Desperate to provide for his wife and their newborn son, whose growth impediment requires treatment, Jesmark gradually slips into an illicit black-market fishing operation.

Fotot

Luzzu

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Minamata (2020)

  image
  Fotografi i luftës W. Eugene Smith udhëton përsëri në Japoni ku dokumenton efektin shkatërrues të helmimit me merkur në komunitetet bregdetare.
 • Era e ndryshimit (2018)

  image
  Rachel Brosnahan. Jeta e banorëve të një komuniteti paqësor gjallërohet papritmas kur mes tyre vjen një fqinjë e re tërheqëse, por ata fillojnë të vënë re se...
 • Veronika Voss (1982)

  image
  Munich, 1955: A sports journalist meets Veronika Voss, an UFA actress who supposedly had an affair with Goebbels. Now declining, Voss is kept by her "kind"...
 • Alone with Her Dreams (2019)

  image
  "ALONE WITH HER DREAMS" (aka "PICCIRIDDA") tells the story of Lucia, a little girl of eleven whose parents emigrate to France, at the end of the 60s', in looking...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.