Vlerësimi: 5.8/10
Vlerësimi i përdoruesit: 10/10
(5 Voto)

PëRMBLEDHJE

Sinbad the sailor and his servant Habib find themselves aboard Captain Asis' ship when they're attacked by a great sea monster. Sinbad and his servant are stranded in the middle of the sea but are brought by the currents to a strange island, which they soon discover to be the island of Salabat, ruled by King Jamaal. The king, enthralled by Sinbad's tales of his extraordinary adventures, asks the sailor to marry his daughter Nafia and Sinbad, unwillingly, accepts. Soon, Sinbad regrets having made that promise to the king and together with Habib plans an escape aboard Captain Asis' ship. The escape is successful, but Sinbad and Habib are soon tracked down by King Jamaal and his soldiers and taken to a deserted island as punishment for their betrayal. In the island, Sinbad and his servant must survive the presence of the most dangerous creatures, gigantic snakes and the magnificent Roc bird. Making a fortune along the way, the two men must be brave in order to survive the island and the many more dangers that follow in order to return to their homeland and enjoy their newly found riches.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Palčica (1992)

  image
  The dam where Thumbelina and her father live is breaking due to the rising waters in the nearby pond. Father worries that when spring comes, the melting snows...
 • Trili dhe Thesari i Humbur (2009)

  image
  Ndiqni Trilin në një tjetër aventurë të paharrueshme për guximin dhe fuqinë e miqësisë së vërtetë. Trili pa dashje rrezikon të gjithë botën e zanave. Për t'i vënë...
 • Dragoni i lumtur (2009)

  image
  Një dragua i ri kinez dënohet nga perëndite të zbresë poshtë në tokë për të jetuar si njeri i zakonshëm. Derisa forcat e këqija të zbulojnë identitetin e tij të...
 • Arturi dhe hakmarrja e Maltazardit (2009)

  image
  Kur Arturi merr një thirrje për ndihmë nga Minomojët, njerëzit e padukshëm që jetojnë në oborrin e shtëpisë, ai e di që duhet të niset sërish në një aventurë për...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.