PËRMBLEDHJE

Fluent in ten languages including two dead ones, Julie Walters, considered the brightest mind in the Department, is just months away from obtaining a Ph.D. in Ancient Languages, after which she hopes to get a job at the Museum of Natural History, where she's wanted to work since she was a child. Her path hits a roadblock when she is informed that all funding has been pulled from the Department for student services, including employment and financing, her sole sources of education funding. With no museum jobs to be had which would be her first choice as a replacement, Julie decides to offer private language lessons instead. Her first students, seniors couple Rose and Earl Williams, decide to buy French lessons for their son Dan, who is in a long distance relationship with a Parisienne, Cosette, they solely communicating in their common language of English. Upon first sight, Julie discovers her new student is one of the assistant curators at the museum with who she had earlier had a somewhat awkward discussion regarding she potentially working there. Busy Dan, reluctant to enter into the lessons, is more practical than romantic in his relationships, he dealing with Cosette solely in those areas common to the two of them, namely in English and around museums, she who works at one in Paris, which is how they originally met. In believing one learns better if it applies to them, Julie ends up also coaching Dan in how to be more romantic in how it would apply to Cosette, he eventually discovering that she would like him to exhibit that side of himself to her. As Julie starts to fall for Dan, and it seems he for her, their path forward may hit the further roadblocks of Cosette, and of her goal of working at the museum.

Fotot

Love in Translation

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Princi dhe unë 2 (2006)

  image
  Luke Mably, Kam Heskin. Dasma e princit Edward dhe vajzës së thjeshtë Paige, vihet në dilemë kur dikush kujton një rregull të vjetër. Tani ai duhet të zgjedhë...
 • Operacioni Krishtlindjet (2020)

  image
  Erika heq dorë nga Krishtlindjet me familjen për të zbatuar urdhërat e shefes së saj. Ndërsa mbledh prova për të mbyllur një bazë të Forcave Ajrore në tropik, ajo...
 • Vajzat materialiste (2006)

  image
  Hilary/Haylie Duff. Pas një skandali komercial, Tanzie dhe Ava Marchetta, dy trashëgimtare të pasura të një perandorie kozmetike humbasin pasurinë dhe detyrohen...
 • Ditari i Princeshës 2 - Fejesa Mbretërore (2004)

  image
  Princesha Mia sapo ka mbushur 21 vjeç. Ajo po bëhet gati të zerë vendin e gjyshes si Mbretëresha e ardhshme e Genovia-s. Befas, ajo do të mesojë se vetëm ajo e ka...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.