PËRMBLEDHJE

February 1939. Spanish republicans are fleeing Franco's dictatorship to France. The French government built concentration camps, confining the refugees, where they barely have access to hygiene, water and food. In one of these camps, separated by barbed wire, two men will become friends. One is a guard, the other is Josep Bartoli (Barcelona 1910 – NYC 1995), an illustrator who fights against Franco's regime.

Fotot

JosepJosepJosepJosepJosepJosepJosep

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Aviatori (2004)

  image
  Kjo eshte historia e jashtezakonshme e Hauard Hjugs, njeriu qe guxoi dhe theu te gjitha rregullat. Hauard mund te realizonte gjithe çka deshironte, ndertoi...
 • With/in: Volume 1 (2021)

  image
  Giving creatives the chance to step outside the box while being confined to their homes during the COVID-19 pandemic, the filmmakers behind With/In range from...
 • The Shadow Hour (2021)

  image
  In 1942, Christian writer Jochen Klepper lived with his Jewish wife and stepdaughter in Berlin. When the deportation of his wife and stepdaughter was imminent,...
 • Një mrekulli e papritur (2020)

  image
  Naomi Watts. Bazuar në histori të vërtetë. Bota e një nëne të re kthehet përmbys pas një aksidenti gati fatal, që e lë të paralizuar. Burri dhe tre djemtë e...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.