poster

Rashomon

Rashômon (1950)

FilmBox Arthouse | e shtunë | 14:35

Vlerësimi: 8.2/10
Vlerësimi i përdoruesit: 8/10
(5 Voto)

PËRMBLEDHJE

A priest, a woodcutter and another man are taking refuge from a rainstorm in the shell of a former gatehouse called Rashômon. The priest and the woodcutter are recounting the story of a murdered samurai whose body the woodcutter discovered three days earlier in a forest grove. Both were summoned to testify at the murder trial, the priest who ran into the samurai and his wife traveling through the forest just before the murder occurred. Three other people who testified at the trial are supposedly the only direct witnesses: a notorious bandit named Tajômaru, who allegedly murdered the samurai and raped his wife; the white veil cloaked wife of the samurai; and the samurai himself who testifies through the use of a medium. The three tell a similarly structured story - that Tajômaru kidnapped and bound the samurai so that he could rape the wife - but which ultimately contradict each other, the motivations and the actual killing being what differ...

Fotot

RashomonRashomonRashomonRashomonRashomonRashomonRashomonRashomonRashomonRashomonRashomon

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Shtëpia e krimit (2017)

  image
  Max Irons, Stefanie Martini. Në historinë më të ngatërruar të shkrimtares Agatha Christie, një spiun i kthyer në hetues privat, joshet nga ish e dashura e tij për...
 • Framed for Murder: A Fixer Upper Mystery (2017)

  image
  Shannon Hammer is the owner of a construction company and an expert in Victorian home restoration and renovation. Through her renovations, she finds clues to...
 • E rrëmbyera (2014)

  image
  Ryan Reynolds. Zhdukja e Kasandrës përçau lidhjen e prinderve te saj. Por tetë vjet pas rrëmbimit të vajzës së tyre, ata marrin të dhëna enigmatike nga...
 • Batman (2022)

  image
  Batman (Robert Pattinson), ka dy vjet që lufton krimin në qytetin e Gotham-it. Ndërkohë që është në ndjekje të një vrasësi serial, ai zbulon korrupsionin dhe...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.