poster

The Man Who Skied Down Everest

The Man Who Skied Down Everest (1975)

Dokumentar | Kanada
Regjia: Bruce Nyznik
DocuBox | Sot | 05:00

Vlerësimi: 7.2/10

PËRMBLEDHJE

This beautifully shot, Academy Award winning film features adventurer, poet and world champion skier Yuichiro Miura in his attempt to ski down Mount Everest from its summit. A tragic icefall claims 6 lives, but the journey continues. The team climbs to the South Col, 350 meters from the top, where Miura, with only skis and a parachute, puts his life in the hands of the Gods. His heart-stopping descent made history. Contains rare on-the-spot interview with Sir Edmund Hillary, Oscar Winner. Academy Award for Best Documentary.

Fotot

The Man Who Skied Down Everest

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Doktorët e gjeneve (2017)

  image
  Çdo vit, më shumë se një milion fëmijë në botë lindin me sëmundje të shkaktuara nga një gabim i vetëm në zinxhirin tonë gjenetik. Por sot, pacientët me këto...
 • Tokio Ga (1985)

  image
  Wim Wenders travels to Japan in search of the Tokyo seen in the films of Yasujirô Ozu. Ozu's own Tokyo Story (1953) is a helpful (but not mandatory) pre-requisite...
 • New Voices in an Old Flower (2017)

  image
  "It was an era, it was the start of a new vision" says Amha Eshete, the first Ethiopian music producer back in the Golden Age, the days of Swingin' Addis. The...
 • Deti i Shpresës: Thesaret Nënujore të Amerikës (2017)

  image
  A stunningly documentary that follows Sylvia Earle, Brian Skerry, Max Kennedy and their crew on a quest to deploy science and photography to inspire President...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.