PËRMBLEDHJE

In a near and dystopian future, a civil war shakes the Quebec province of Canada. Valérie is the sole survivor of a mass execution in which her boyfriend is killed. Years later, she's in a close relationship with her new partner, Gabriel...
In a near and dystopian future, a civil war shakes the Quebec province of Canada. Valérie is the sole survivor of a mass execution in which her boyfriend is killed. Years later, she's in a close relationship with her new partner, Gabriel. At the Long Term Care Center where she works as a caregiver, she befriends Jeanne, a well-read and funny woman, who is dealing with severe physical disability. Mixing realism and unsettling bizarreness, LAUGHTER explores the survivor's syndrome, the grieving process, the distance of time, the power of love, and the joy of being alive.

Fotot

Le rireLe rireLe rireLe rireLe rireLe rireLe rire

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Le sac de farine (2012)

  e martë
  image
  Alsemberg, 1975, Sarah an 8-year-old-girl is living in a Catholic foster family. One day, her biological father whom she has never seen before, comes to take her...
 • Sekretet vdekjepruese (2005)

  e martë
  image
  Luter Skoti shkakton telashe në shkollë duke u shitur nxënësve gjëra që nuk mund ti sigurojnë, përfshi birra, filma dhe ilaçe me recetë. Kur një nxënës e spiunon...
 • Dielli i asaj mbrëmje (2009)

  e martë
  image
  Një fermer i moshuar tenesian kthehet në fshatin e tij dhe duhet të përballohet me tradhëtinë e familjës, shfaqjen e armikut të vjetër dhe me humbjen e fermës së...
 • Cry Macho (2021)

  e martë
  image
  Një yll rodeo dhe mbarështues kuajsh merr përsipër të sjellë djalin e vogël të një burri në shtëpi dhe larg mamasë së tij alkoolike. Në udhëtimin e tyre, kalorësi...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.